DOLAR
32,3565
EURO
34,4292
ALTIN
2.435,74
BIST
9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya
Parçalı Bulutlu
29°C
Antalya
29°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Açık
29°C
Pazartesi Açık
26°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
23°C

MSÜ 2024 tercih ekranı açıldı: MSÜ tercih başvurusu nasıl yapılır? (Milli Savunma Üniversitesi tercih tarihleri)

Antalya Bilet…

MSÜ 2024 tercih ekranı açıldı: MSÜ tercih başvurusu nasıl yapılır? (Milli Savunma Üniversitesi tercih tarihleri)
REKLAM ALANI
03.04.2024 11:56
0
A+
A-

MSÜ 2024 tercih ekranı açıldı: MSÜ tercih başvurusu nasıl yapılır? (Milli Savunma Üniversitesi tercih tarihleri)

Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ) sonuçlarının ilan edilmesi ardından gözler tercihlere çevrilmişti. 3 Nisan itibariyle MSÜ tercih başvuruları alınıyor. Peki, MSÜ tercih başvurusu nasıl yapılır? İşte Milli Savunma Üniversitesi tercih tarihleri

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) tercih takvimi belli oldu. Yapılan açıklamaya göre, MSÜ terich başvuruları 3 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında alınacak. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 03 Mart 2024 tarihinde icra edilen 2024 Millî Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’na (2024-MSÜ) katılan ve 2024-YKS başvurusu bulunan adaylar tercih yapabilecektir.
MSÜ TERCİH EKRANI İÇİN TIKLAYIN
https://personeltemin.msb.gov.tr adresinden yapılan duyuruda tercih sürecinin ayrıntılarına yer verildi. Yapılan açıklamada; ”
Adayların tercih işlemleri sırasında hata yapmamaları ve hak kaybına uğramamaları için duyuruyu dikkatli bir şekilde okumaları gerekmektedir.Kara Harp Okulu’nda (ANKARA) yapılacak 2’nci Seçim Aşamalarına, sadece tercih yapanlar arasından çağrı kontenjanına giren adaylar çağrılacaktır.Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 03 Mart 2024 tarihinde icra edilen 2024 Millî Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’na (2024-MSÜ) katılan ve 2024-YKS başvurusu bulunan adaylar tercih yapabilecektir. Adayların, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihlerini 03 Nisan-10 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapmaları gerekmektedir. (10 Mayıs günü saat 23:59’a kadar). Belirtilen süre içerisinde tercihini yapmayan adaylar 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılmayacaktır.Şehit/Gazi çocuğu olan adayların dikkatine!Şehit ve gazi çocuğu olan adaylar tercih işlemleri sırasında “Bilgilerim” sekmesinden Şehit / Gazi Belgesi yükle düğmesine basarak ilgili kurumlardan aldıkları “Şehit/Gazi Yakını” belgelerini uygun formatta yükleyeceklerdir.Şehit/gazi çocuklarının 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılmasıyla ilgili olarak; adayların 2024-MSÜ Sınavında aldıkları puana %10 puan ilavesi yapılacak ve %10 puan ilavesi sonrasında belirlenen çağrı baraj puanı şartını sağlayan adaylar 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılacaktır.Hava Harp Okulu’nu (HHO) tercih edecek adayların dikkatine!HHO için yapılacak seçim aşamalarına sadece ilk tercihi Hava Harp Okulu olan adaylar arasından MSÜ-SAY puan sırası ve çağrı kontenjanına göre çağrı yapılacaktır. Hava Harp Okulunu ikinci ve sonraki tercihlerinde yapan adaylar HHO için aday olamayacaklardır.
Bando Astsubay Meslek Yüksekokulunu tercih edecek adayların dikkatine!Bando Astsubay Meslek Yüksekokulunu tercih eden adaylardan çağrı kontenjanına girenler mülakat aşamasını müteakip Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavına alınacaktır. Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı, teori ve çalgı performansı olmak üzere iki ana bölümden oluşacaktır.Güzel Sanatlar ve Konservatuvar Liseleri programlarından (Müzik dalı veya müziğe yönelik dallardan) mezun olacak/olan adaylar, MSÜ sınav puanına bakılmaksızın (puanı hesaplanan adaylardan) öncelikli olarak sınavlara çağrılacaktır.Diğer Lise ve Dengi Okullardan mezun olacak/olan adaylar arasından 1’inci tercihi Bando Asb. Meslek Yüksekokulu olan adaylar en yüksek puan türüne göre sıralanarak kalan kontenjan miktarı kadar aday sınavlara çağrılacaktır. Harp okulları veya diğer Astsubay Meslek Yüksekokulları için çağrıya hak kazanan adaylar, tercihleri arasında Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu yer alıyor ise tercih sırasına bakılmaksızın Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’na alınacaklardır.
Adaylar Harp Okulları için; – Kara Harp Okulu Sayısal (KHO-Sayısal), – Kara Harp Okulu Eşit Ağırlık (KHO-Eşit Ağırlık), – Kara Harp Okulu Sözel (KHO-Sözel), – Deniz Harp Okulu (DHO), – Hava Harp Okulu (HHO), – Sahil Güvenlik Komutanlığı adına Deniz Harp Okulu (SG-DHO) Astsubay Meslek Yüksekokulları için; – Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu (Kara Asb.MYO), – Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu (Deniz Asb.MYO), – Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu (Hava Asb.MYO), – Sahil Güvenlik K.lığı adına Deniz Asb.MYO (SG-Deniz Asb.MYO) – Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu (Bando Asb.MYO),(Bu okulu işaretleyecek adaylar müzik yetenek sınavına girecektir.) tercihi yapabilecektir.
2’nci seçim aşamalarına çağrı yapılacak puan türleri;KHO 2024-MSÜ Sayısal Puanı2024-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı2024-MSÜ Sözel PuanıDHO 2024-MSÜ Sayısal PuanıHHO 2024-MSÜ Sayısal PuanıKara Asb.MYO 2024-MSÜ Genel PuanıDeniz Asb.MYO 2024-MSÜ Genel PuanıHava Asb.MYO 2024-MSÜ Genel PuanıBando Asb.MYO 2024-MSÜ Genel PuanıYukarıda yer alan puan türlerinden çağrı işlemlerinde hangisinin kullanılacağı Millî Savunma Bakanlığı ve Millî Savunma Üniversitesi Rektörlüğünce kontenjan durumuna göre belirlenerek internet ortamında ilan edilecektir. (Çağrılar puan türlerindeki okul kontenjanlarına göre yapılacağından her puan türünden farklı miktarda aday çağrılabilecektir.)Okul türüne göre belirlenen taban puanlar ve adayların ilgili 2024-MSÜ puan türündeki sırasına göre 2’nci Seçim aşamalarına çağrılması ile ilgili bilgilendirme https://personeltemin.msb.gov.tr genel ağ adresinden yapılacak olup sınav çağrılarıMillî Savunma Bakanlığı Personel Temin Daire Başkanlığınca https://personeltemin.msb.gov.tr adresinden yapılacaktır. Sınava çağrılan adaylar, sınava başvuru yaparken / tercih yaparken verdikleri cep telefonlarından bilgilendirilecektir. Bu nedenle adayların iletişim bilgilerinin doğru olması ve özellikle cep telefon numaralarının güncel olması çok önemlidir.Yerleştirmede Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları kendi içinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Harp Okullarına yerleşmeye hak kazanıp intibak eğitimine katılıp ayrılan adayların Meslek Yüksek Okulları tercihleri dikkate alınmayacaktır.Adaylar “Yerleştirme İşlemleri” süresince tercih öncelikleri ve Aday Değerlendirme Puan (ADP) sıraları dikkate alınarak yerleştirileceklerdir. “Ek Yerleştirme” sürecinde ise intibak eğitimlerinin belirlenen zamanda ve etkin olarak icrası ile Harp Okulları ve Asb.MYO’ların belirlenen zamanda eğitim ve öğretime başlayabilmesi maksadıyla okullardaki eksik kontenjanlarda Millî Savunma Bakanlığı tarafından ihtiyaç duyulması durumunda tercih önceliğine bakılmaksızın tercihleri arasında bulunan ve o tercihte sırası gelen adaylar ilgili okullara yerleştirilebilecektir. Harp Okulları ve Asb.MYO tercihleri olan adaylardan Harp Okulları intibak eğitimine katılan hiçbir aday MYO tercihlerinde sıra gelse dahi geçiş yapamayacaktır.” denildi.

Antalya Bilet

YAZI ARASI REKLAM ALANI
REKLAM ALANI